Problem 9.27 Part A A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 12.
ID: 1788256 • Letter: P
Question
Problem 9.27 Part A A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 12.0 m/s. She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at a speed of 20.0 m/s. The ball rebounds at 37.0 m/s How fast is her racket moving immediately after the impact? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision. Express your answer with the appropriate units alue Units Submit My Answers Give Up Part B If the tennis ball and racket are in contact for 12.0 ms, what is the average force that the racket exerts on the ball? Express your answer with the appropriate units. ValueUnits Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
here,
mass of racket , m1 = 1 kg
mass of ball , m2 = 0.06 kg
initial speed of racket , u1 = 12 m/s
initial speed of ball , u2 = - 20 m/s
final speed of ball , v2 = 37 m/s
a)
let the final speed of racket be v1
using conservation of momentum
m1 * u1 + m2 * u2 = m1 * v1 + m2 * v2
1 * 12 - 0.06 * 20 = 1 * v1 + 37 * 0.06
v1 = 8.58 m/s
the final speed of racket is 8.58 m/s
b)
time taken , t = 12 ms = 0.012 s
the average force , F = impulse /time
F = m2 * (v2 - u2 )/t
F = 0.06 * ( 37 + 20)/0.012 N
F = 285 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.