Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 9.27 Your answer is incorrect. Try again. Compute the IRR on the followi

ID: 2657475 • Letter: P

Question

Problem 9.27 Your answer is incorrect. Try again. Compute the IRR on the following cash flow streams: a. An initial investment of $19,289 followed by a single cash flow of $32,190 in year 6. (Round intermediate calculations to 4 decimal places, e.g. 1.2512 and final answer to 2 decimal places, e.g 15.25%.) IRR 9.00 % b. An initial investment of $1,215,946 followed by a single cash flow of $1,884,100 in year 4. (Round intermediate calculations to 4 decimal places, e.g. 1.2512 and final answer to 2 decimal places, e.g 15.25%.) IRR 11.60,% c. An initial investment of $2,271,144 followed by cash flows of $1,971,500 and $1,051,100 in years 2 and 4, respectively. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.25%.) IRR 22.86 11% Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work LINK TO TEXT VIDEO: CONCEPTS IN ACTION Question Attempts: 1 of 2 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER

Explanation / Answer

a. Internal rate of return is that rate at which the PV of Cash Flows equals the Initial Investment

Initial Investment = $19289   

Cash Flows at the end of 6th year = $32190

Or, Initial Investment = Present Value of Cash Flows

Or, $19289 = $32190/ (1+ discount rate) ^ no. of years

Or, (1+ discount rate) ^ 6 = $32190/$19289 = 1.66883

Or, Discount Rate = {(1.66883) ^ (1/6) -1}100= 8.90%

b. Initial Investment = $12,15,946             

Cash Flows at the end of 4th year = $18, 84, 100

Or, Initial Investment = Present Value of Cash Flows

Or, $1215946= $1884100/ (1+ discount rate) ^ no. of years

Or, (1+ discount rate) ^ 4 = $1884100/$1215946 = 1.549493

Or, Discount Rate = {(1.549493) ^ (1/4) -1}100= 11.57%

c. Initial Investment = $2271144

Cash Flows at the end of 2nd Year = $1971, 500

Cash Flows at the end of 4th year = $10, 51, 100

Or, Initial Investment = Present Value of Cash Flows

$2271, 144 = $1971500/ (1+rate) ^2 + $10, 51, 100/ (1+rate) ^ 4

Let us suppose r= 15%

2271,144 = 20, 91, 707.10

Let us suppose r = 10%

2271,144 = 2347254.29

Now, interpolating the results we get,

(2347254.29-2091707.10)/ (2347254.29-2271144) = (10%- 15%)/ (10%- r %)

255547.19/ 76110.29 = -5%/ (10-r)%

3.3576 = -5%/ (10-r)

(10-r)% = -1.4892

R = 11.49% ~ 11.50%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote