Assignment-7 Begin Date: 11/13/2017 8:01:00 AM Due Date: 11/21/2017 11:59:00 PM
ID: 1788754 • Letter: A
Question
Assignment-7 Begin Date: 11/13/2017 8:01:00 AM Due Date: 11/21/2017 11:59:00 PM End Date: 11/25/2017 11:59:00 PM (1496) Problem 5: A painter (of mass 85 kg) needs to reach out from a scaffolding to paint the side of a building, so he lays a plank across two bars of the scaffolding, and puts a heavy bucket of mass 57 kg directly over one of the bars (see figure). You can assume the plank is massless, and is long enough to reach to the other building ©theexpertta.com If the bars are separated by a distance 1.4 m, how far, d, from the bar on the the right can the painter walk before the plank starts to fall? is Grade Summary Deductions Potential 096 100% sinO tan() | cosO cotanO asinO acosO atan acotan sinho cosht cotanhO Submissions Attempts remaining: 10 (1% per attempt) detailed view 0 at's up DegreesRadians VO Submit Hint I give up! Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: 0% deduction per feedback.Explanation / Answer
Given,
Mp = 85 kg ; Mb = 57 kg ; L = 1.4 m
The counterclokwise and clockwise torque s should be balanced.
Mb g L = Mp g d
d = Mb L/Mp
d = 57 x 1.4/85 = 0.94 m
Hence, d = 0.94 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.