A barbell is mounted on a nearly frictionless axle through its center. The low-m
ID: 1788767 • Letter: A
Question
A barbell is mounted on a nearly frictionless axle through its center. The low-mass rod has a length d 0.22 m, and each ball has a mass m = 0.4 kg. At this instant, there are two forces of equal magnitude F applied to the system as shown, with the directions indicated, and at this instant the angular velocity is 90 radians/s, counterclockwise, and the angle = 35 degrees. In the next 0.004 s, the angular momentum relative to the center increases by an amount 5.5 x 10 kg.m2/s. What is the magnitude of each force? Additional Materials | section 11.8Explanation / Answer
the change in angular momentum per unit of time is equal to the torque applied to an object
dLa/dt=Tnet
torque= r(F)sin(theta)
dLa/dt= r(F)sin(theta)
so 5.5e-4/.004 = 0.11(F)sin35°
F= 2.18 N
Please rate my answer...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.