5. O 11 points M14 11.9.072 My Notes g is wrapped around a uniform disk of mass
ID: 1788778 • Letter: 5
Question
5. O 11 points M14 11.9.072 My Notes g is wrapped around a uniform disk of mass M 1.4 kg and radius R -0.11 m (see figure below). Attached to the disk are four low-mass rods of radius b - 0.13 m, each with a small mass m -0o.s kg at the end. The device is nitially at rest on a neaty frictionless surface. Then you pull the string with a constant force F 1 8 N for a time of 0.2 s. Now what is the angular speed of the apparatus? rad/s nm M.R Also calculate numerically the angle through which the apparatus turns, in radians and degrees rad Aedegrees Additional Materials Section 11.9Explanation / Answer
Moment of inertia of assembly:
I = ½MR² + 4mb²
I = ½(1.4kg)(0.11m)² + 4(0.5kg)(0.13m)² = 0.04227 kg·m²
torque = I*
and also = F*R = 18N * 0.11m = 1.98 N·m
so
1.98 N·m = 0.04227 kg·m² *
= 46.84 rad/s²
= *t = 46.84rad/s² * 0.2s = 9.37 rad/s
(a) = ½t² = ½ * 46.84rad/s² * (0.2s)² = 0.94 radians
(b) In degrees 53.86º
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.