5. O 2/3 points | Previous SerCP11 7.P.015 Notes Ask Your Tea A car initially tr
ID: 1786015 • Letter: 5
Question
5. O 2/3 points | Previous SerCP11 7.P.015 Notes Ask Your Tea A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path at uniform speed as shown in the figure below. The length of the arc ABC is 223 m, and the car completes the turn in 32.0 s 01 35.00 (a) Determine the car's speed. 6.96 m/s (b) What is the magnitude and direction of the acceleration when the car is at point B? magnitude 0.0493 |X direction 145 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s2 counterclockwise from the +x-axis Need Help? 6.-T points SerCP 11 7.PO19 My Notes Ask Your TExplanation / Answer
(a)
length of arc s = 223 m = (2*pi*r)/4
r = 223*4/(2pi) = 142m
speed v = distance /time = 223/32 = 6.96 m/s
(b)
acceleration a = v^2/r = 6.96^2/142 = 0.341 m/s^2
(c)
direction = 90 +55 = 145 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.