A man stands on a platform that is rotating (without friction) with an angular s
ID: 1788781 • Letter: A
Question
A man stands on a platform that is rotating (without friction) with an angular speed of 2.36 rev/s; his arms are outstretched and he holds a brick in each hand. The rotational inertia of the system consisting of the man, bricks, and platform about the central axis is 6.30 kg·m2. If by moving the bricks the man decreases the rotational inertia of the system to 1.33 kg·m2, (a) what is the resulting angular speed of the platform and (b) what is the ratio of the new kinetic energy of the system to the original kinetic energy?
Explanation / Answer
here,
intial moment of inertia , I0 = 6.3 kg.m^2
final moment of inertia , I = 1.33 kg.m^2
initial angular speed , w0 = 2.36 rev/s = 14.8 rad/s
a)
let the final angular speed be w
using conservatkion of angular momentum
I * w = I0 * w0
1.33 * w = 6.3 * 14.8
w = 70.2 rad/s
b)
the ratio of the new kinetic energy of the system to the original kinetic energy , R = (0.5 * I * w^2)/( 0.5 * I0 * w0^2)
R = ( 1.33 * 70.2^2)/( 6.3 * 14.8^2)
R = 4.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.