Consider a father pushing a child on a playground merry go-round. The system has
ID: 1788829 • Letter: C
Question
Consider a father pushing a child on a playground merry go-round. The system has a moment of inertia of 84.4 kg m2. The father exerts a force on the merry go-round perpendicular to its 1.50 m radius to achieve a torque of 375 N·m. (a) Calculate the rotational kinetic energy (in J) in the merry-go-round plus child when they have an angular velocity of 22.2.rpm. 7 84 (b) using energy considerations, find the number of revolutions the father will have to push to achieve this anguilar velocity starting from rest 0096 revolutions (c) Again, using energy considerations, calculate the force (in N) the father must exert to stop the merry-go-round in nine revolutions 3 16Explanation / Answer
a) alpha = T / I = 375 / 84.4 = 4.44
rotational KE = 1/2 I w2 = 1/2 * 84.4 * 2.322= 228 J
b) theta = KE / T = 228 / 375 = 0.608 rad
= 0.096 rev
c) F = w / (r * theta)
= 228 / (1.5 * 9 * 2 pi)
force = 2.69 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.