A block of mass m = 6.14 kg is attached to a spring with spring constant k = 154
ID: 1788864 • Letter: A
Question
A block of mass m = 6.14 kg is attached to a spring with spring constant k = 1542 N/m and rests on a frictionless surface. The block is pulled, stretching the spring a distance of 0.175 m, and is held still. The block is then released and moves in simple harmonic motion about the equilibrium position. (Assume that the block is stretched in the positive direction.)
(a) What is the frequency of this oscillation? 2.52 Hz
(b) Where is the block located 3.24 s after it is released? (Give the displacement from the equilibrium. Include the sign of the value in your answer.) ___ m
(c) What is the velocity of the mass at that time? (Indicate the direction with the sign of your answer.) ___ m/s
Explanation / Answer
mass of the block,m=6.14 kg
spring constant, K=1542 N/m
amplitude,A=0.175 m
a)
frequency, f=(1/2pi)*sqrt(k/m)
=1/(2pi)*sqrt(1542/6.14)
=2.52 Hz
b)
at time, t=3.24 sec,
the position of the block is,
x=A*cos(w*t)
x=0.175*cos(2pi*f*t)
x=0.175*cos(2pi*2.52*3.24)
x=0.109 m (block moving towards equilibruim)
c)
velocity, v=-A*W*sin(w*t)
v=-0.175*2pi*2.52*sin(2pi*2.52*3.24)
v=-2.16 m/sec (block moving towards equilibruim)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.