A moving 3.80kg block collides with a horizontal spring whose spring constant is
ID: 1789521 • Letter: A
Question
A moving 3.80kg block collides with a horizontal spring whose spring constant is 252 N/m.
The block compresses the spring a maximum distance of 13.00cm from its rest postion. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is 0.360.
a) What is the work done by the spring in bringing the block to rest? ___________________
b) How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring? _________________
c) What is the speed of the block when it hits the spring?__________________________
Explanation / Answer
a)
work done by the spring
W=-(1/2)Kx2=-(1/2)*252*0.132=-2.13 J
b)
Energy dissipated by force of friction
Efric=umgx=0.36*3.8*9.8*0.13=1.74 J
c)
By conservation of energy
(1/2)mVi2=(1/2)mVf2+2.13+1.74
(1/2)*3.8*Vi2=3.87
Vi=1.427 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.