A mover\'s dolly is used to deliver a refriger- ator up a ramp into a house. The
ID: 1313958 • Letter: A
Question
A mover's dolly is used to deliver a refriger- ator up a ramp into a house. The refrigerator has a mass of 143 kg. The ramp is 3 m long and rises 0.45 m . The mover pulls the dolly with constant velocity and with a steady force of 535 N up the ramp. The dolly and ramp constitute a machine. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . What work does the mover do? Answer in units of J.
What gravitational potential energy is gained by the refrigerator?Answer in units of J.
What is the efficiency of the machine? Answer in units of percent.
Note: Please show work and good explantion.
many Thanks
Explanation / Answer
A)
Work done is given by = F*D
Where, F = force = 535N
D= displacement (length of ramp) = 3 m
W = 535*3 =1605 J
B)
Gravitational potential energy gained by refrigerator is as follow = m*g*h
Where, m = mass of refrigerator = 143 kg
g = gravitational acceleration =9.8 m/s^2
h = height of ramp = 0.45m
Energy gained = 143 * 9.8 * 0.45 = 630.63 J
C)
Efficiency of machine = Work output / work input
Where, work output = 630.63J
Work input = 1605 J
Efficiency = 630.63 / 1605
= 0.3929 = 39.29 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.