A motorized wheel is spinning with a rotational velocity of ub = 1.33 rad/s. At
ID: 1792647 • Letter: A
Question
A motorized wheel is spinning with a rotational velocity of ub = 1.33 rad/s. At t = 0 s, the operator switches the wheel to a higher speed setting. The rotational velocity of the wheel at all subsequent times is given by where c = 1.5574 and b = 5.43 s-2 At what time, tamax, is the rotational acceleration a maximum? Number ms amax What is the maximum tangential acceleration, at, of a point on the wheel a distance R = 1.17 m from its center? Number dl m/s What is the magnitude of the total acceleration of this point? Number a= m/ sExplanation / Answer
1) a=dw/dt
=w0*2bt/(c+bt2)2da/dt=0
c=3bt2tmax
tmax=sqroot(c/3b)
=sqroot(1.5574/35.43)
=0.043957s
2)Tangential acceleration=(radius of rotation)(rotational acceleration)
for this we need to calculate rotational acceleation at t max i.e at t=0.0439s
at=(1.17)(0.634 sec2(1.5678))
3)totatl acceleration =ar+at here,ar=0.623sec2(1.5678)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.