A motorist with a flat tire is trying to loosen a lug nut on the wheel with the
ID: 3894483 • Letter: A
Question
A motorist with a flat tire is trying to loosen a lug nut on the wheel with the flat tire. The motorist (mass = 60 kg) lifts his feet off the ground and places his full weight on the end of a lug wrench. The lug wrench has a length of 0.60 meter. As a result of the motorist's efforts, the lug nut is suddenly rotated by the lug nut wrench. Calculate the average angular acceleration produced by the motorist if the lug nut wrench suddenly moves through an angle of 0.867 radians in a time of 0.236 seconds in one quick motion.
a)117 rad/s^2
b)235 rad/s^2
c)294 rad/s^2
d)31.1 rad/s^2
Explanation / Answer
d)31.1 rad/s^2
theta = 0.5*alfa*t^2
==> alfa = 2*theta/t^2 = 2*0.867/0.236^2 = 31.13 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.