Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A child slides down a rough incline of height 4.0 m and has an angle of 30 degre

ID: 1789639 • Letter: A

Question

A child slides down a rough incline of height 4.0 m and has an angle of 30 degrees with the horizontal. The child has a weight of 40 kg and the coefficient of kinetic friction is .2. What is the child’s velocity at the bottom of the incline assuming the child starts at rest? A child slides down a rough incline of height 4.0 m and has an angle of 30 degrees with the horizontal. The child has a weight of 40 kg and the coefficient of kinetic friction is .2. What is the child’s velocity at the bottom of the incline assuming the child starts at rest?

Explanation / Answer

let speed at the bottom is v m/s.

friction force=friction coefficient*normal force

=0.2*mass*g*cos(theta)

=0.2*40*9.8*cos(30)=67.896 N

using work energy principle,

initial potential energy+initial kinetic energy-work done against friction=final potential energy+final kinetic energy

==>40*9.8*4+0.5*40*0^2-67.896*(4/sin(30))=40*9.8*0+0.5*40*v^2

==>1024.8=20*v^2

==>v=sqrt(1024.8/20)=7.1582 m/s

hence child's speed at the bottom is 7.1582 m/s.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote