Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object with total mass m total = 15.6 kg is sitting at rest when it explodes

ID: 1789801 • Letter: A

Question

An object with total mass mtotal = 15.6 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m1 = 4.5 kg moves up and to the left at an angle of 1 = 24° above the –x axis with a speed of v1 = 26.9 m/s. A second piece with mass m2 = 5.4 kg moves down and to the right an angle of 2 = 29° to the right of the -y axis at a speed of v2 = 20.7 m/s.

An object with total mass mutal = 15.6 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m,- 4.5 kg moves up and to the left at an angle of 81-24 above the -x axis with a speed of vi-26.9 m/s. A second piece with mass m2- 5.4 kg moves down and to the right an angle of 62 - 29" to the right of the -y axis at a speed of v2 -20.7 m/s. 1) What is the magnitude of the final momentum of the system (all three pieces) kg-m/s Submit Help You currently have 1 submissions for this question. Only 6 submission are allowed You can make 5 more submissions for this question. 3) What is the x-component of the velocity of the third piece? m/s Submit Help You currently have O submissions for this question. Only 6 submission are allowed. You can make 6 more submissions for this question. 4) what is the y-component of the velocity of the third piece? mis Submit You currently have O submissions for this question. Only 6 submission are allowed. You can make 6 more submissions for this question. 5) what is the magnitude of the velocity of the center of mass of the pieces after the collision? mis Submit You currently have O submissions for this question. Only 6 submission are allowed. You can make 6 more submissions for this question. 6) Calculate the increase in kinetic energy of the pieces during the explosion. Submit You currently have O submissions for this question. Only 6 submission are allowed. You can make 6 more submissions for this question.

Explanation / Answer

1) 0

3) x component = (26.9 x 4.5cos24 - 20.7 x 5.4sin29)/5.7 = 9.8934 m/s

4) y component = (20.7 x 5.4cos29 - 26.9 x 4.5sin24)/5.7 = 8.5139 m/s

5) 0 m/s

6) increase in kinetic energy=(0.5 x 4.5 x 26.9 x 26.9) + (0.5 x 5.4 x 20.7 x 20.7) + (0.5 x 5.7 x (9.89342 + 8.51392))

= 1628.1225 + 1156.923 + 485.545 = 3270.59 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote