This print-out should have 32 questions kinetic friction is 0.0979 Multiple-choi
ID: 1789873 • Letter: T
Question
This print-out should have 32 questions kinetic friction is 0.0979 Multiple-choice questions may contiue on The acceleration of gravity is 9.8 m/s the next column or page find all choices Find the speed of the block after it has before answering moved 2.77m Answer in units of m/s. 001 (part 1 of 2) 10.0 points 006 (part 1 of 2) 10.0 points A 17.2 kg block is dragged over a rough, hor izontal surface by a constant force of 192 N A crate is pulled by a force (parallel to the acting at an angle of 30.7 above the horizn cline) up a rough incline. The crate has an tal. The block is displaced 96.2 m, and the tial speed shown in the figure below. The coefficient of kinetic friction is 0.221 crate is pulled a distance of 8.01 m on the incline by a 150 N force The acceleration of gravity is 9.8 m/s. 17.2 kg 1.71 m/s = 0.221 0.308 = Find the work done by the 192 N force. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 29° Answer in units of J 002 (part 2 of 2) 10.0 points a) What is the change in kinetic energy of Find the magnitude of the work done by the force of friction. the crate? Answer in units of J Answer in units of J 007 (part 2 of 2) 10.0 points 003 (part 1 of 2) 10.0 points b) What is the speed of the crate after it is pulled the 8.01 m? A 130 g bulis fired from a rifle having a barrel 0.572 m long. Assuming the origin is placed where the bullet begins to move, the force exerted on the bullet by the expanding gas is F = a + bz-c 2,2, where b = 12700 N/m, c = 25700 N/m2, with z in meters. Answer in units of m/s. 008 (part 1 of 2) 10.0 points A mechanic pushes a 3045 kg car fron rest to a speed of v, doing 4320 J of work in the process. During this time, the car moves 30 m. =14200 N, Determine the work done by the gas on the bullet s the bullet travels the length of the barrel Neglecting friction between the car and the rad, findv Answer in units of m/s. Answer in units of J 009 (part 2 of 2) 10.0 points Find the horizontal force exerted on the car 004 (part 2 of 2) 10.0 points If the barrel is 0.822 m long, how much work is done? Answer in units of N Answer in units of J 010 10.0 points 005 10.0 points A 4.16 kg block initially at rest is pulled to the right along a horizontal surface by a constant horizontal force of 12.5 N. The coefficient of where a = 3.6 N/m and b = 2.5 N/m, acts on an object as the object moves in the iExplanation / Answer
001)Given,
m = 17.2 kg ; F = 192 N ; theta = 30.7 deg ; d = 96.2 m ; uk = 0.221
The work don by the applied force will be:
Wa = F d cos(theta)
Wa = 192 x 96.2 x cos30.7 = 15881.82 J
Hence, Wa = 15881.82 J
002)The normal force acting on the block is:
N = mg - F sin(theta)
N = 17.2 x 9.8 - 192 x sin30.7 = 70.54 N
frictional force will be:
Ff = uk N = 0.221 x 70.54 = 15.6 N
work done by frictional force will be:
Wf = Ff d
Wf = 15.6 x 96.2 = 1500.72 J
Hence, Wf = 1500.72 J
[ Pls check and let me know for any query. Its a humble request to put one question at a time. Kindly rate if this helped you. Thanks].
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.