Sam heaves a bowling ball with weight 16-lb straight upward, giving it a constan
ID: 1790071 • Letter: S
Question
Sam heaves a bowling ball with weight 16-lb straight upward, giving it a constant upward acceleration from rest of 45.3 m/s2 for a height 69.0 cm . He releases it at height 2.28 m above the ground. You may ignore air resistance.
QUESTION A
What is the speed of the bowling ball when he releases it?
Answer: v = _____ m/s
QUESTION B
How high above the ground does it go?
Answer: h = _____ m
QUESTION C
How much time does he have to get out of its way before it returns to the height of the top of his head, a distance 1.86 m above the ground?
Answer: t = _____ s
Explanation / Answer
a) vf^2 = vi^2+2ad
vf^2 = 0+2*45.3*0.69
vf = 7.91 m/s
b) vf^2+vi^2+2gd
0 = 7.91^2-2*9.8*d
d = 3.19 m
h = 3.19+2.28 = 5.47 m
c) d = vi*t+1/2gt^2
0 = 7.91*t-1/2*9.8*t^2
4.9t^2 = 7.91t
t = 1.61 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.