Sam holds a lit match in front of a lens (f = 20.0 cm). The distance between the
ID: 584169 • Letter: S
Question
Sam holds a lit match in front of a lens (f = 20.0 cm). The distance between the match and the lens is so = 30.0 cm.
Answer these three questions using three signifcant figures.
Part A: Pick the selection that describes the characteristics of the image from the match.
a. real and upside down
b. real and erect
c. virtual and upside down
d. virtual and erect
Part B: What is the value of the image distance?
Part C: If the flame is actually 1.500 cm tall, how tall is the image of the flame? (Enter your answer as a positive number.)
Explanation / Answer
B) LENS EQUATION 1/f = 1/s+1/s'
1/s' = 1/f-1/s
s' = fs/s-f
s' = 20*30/10 = 60 cm
a) so image distance is positive so that image is real
real images are always upside down
c) magnification m = -s'/s = y'/y
y' = s'y/s = 60*1.5/30 = 3 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.