An AC power source has an rms voltage of 1.20 X 10 V and operates at a frequency
ID: 1790130 • Letter: A
Question
An AC power source has an rms voltage of 1.20 X 10 V and operates at a frequency of 60 Hz. If a series RLC circuit is mede from the power source, a 0.860 capacitor, a 15.0 H inductor and a 2.10 X 10, resistor, determine the capacitive reactance, the inductive reactance, the circuit impedance, and the maximum current in the circuit. (a) the capacitive reactance (Enter your answer to at least 3 significant figures.) (b) the inductive reactance (Enter your answer to at least 3 significant figures.) (c) the circuit impedance (d) the maximum currentExplanation / Answer
here,
Vrms = 120 V
frequency , f = 60 Hz
capacitance , C = 0.86 uF = 8.6 * 10^-7 F
inductance , L = 15 H
resistance , R = 2100 ohm
a)
the capacitive resistance , Xc = 1/(2 * pi * f * C)
Xc = 1/ ( 2 * pi * 60 * 8.6 * 10^-7) ohm
Xc = 3086 ohm
b)
the inductive resistance , Xl = 2 * pi * f * L
Xl = 2 * pi * 60 * 15 ohm
Xl = 5652 ohm
c)
the circuit impedance , Z = sqrt(R^2 + ( Xl - Xc)^2)
Z = sqrt(2100^2 + ( 5652 - 3086)^2 )
Z = 3315.8 ohm
d)
the rms current , Irms = Vrms /Z
Irms = 120 /3315.8 = 3.62 * 10^-2 A
the maximum current , Im = Irms * sqrt(2)
Im = 5.2 * 10^-2 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.