The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 86 turns
ID: 1790302 • Letter: T
Question
The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 86 turns of wire and dimensions 2.29 cm by 3.84 cm. The rotor rotates in a uniform magnetic field of 0.800 T. When the plane of the rotor is perpendicular to the direction of the magnetic field, the rotor carries a current of 11.1 mA. In this orientation, the magnetic moment of the rotor is directed opposite the magnetic field. The rotor then turns through one-half revolution. This process is repeated to cause the rotor to turn steadily at an angular speed of 3.27 × 103 rev/min. (a) Find the maximum torque acting on the rotor. 0.00067 N·m (b) Find the peak power output of the motor. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. w (c) Determine the amount of work performed by the magnetic field on the rotor in every full revolution. (d) What is the average power of the motor?Explanation / Answer
torque = N*I*A*B*sintheta
torque = 86*11.1*10^-3*0.0229*0.0384*0.8*sin90
maximum torque = 0.00067 Nm
----------------------
power = torque*angular speeed
angular speed = 3.27*10^3 rev/min = 3.27*2pi/60 = 0.342 rad/s
P = 0.00067*0.342
P = 0.000229 W
==========================
C)
work = N*I*A*B*(costheta1-costheta2)
theta2 = 180
theta1 = 0
work = 86*11.1*10^-3*0.0229*0.384*(cos0-cos180)
work = 0.0168 J
===============
d)
average power = peak power/2 = 0.000229 /2 = 0.0001145 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.