The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 86 turns
ID: 778998 • Letter: T
Question
The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 86 turns of wire and dimensions 2.49 cm by 4.12 cm. The rotor rotates in a uniform magnetic field of 0.800 T When the plane of the rotor is perpendicular to the direction of the magnetic field, the rotor carries a current of 10.9 mA. In this orientation, the magnetic moment of the rotor is directed opposite the magnetic field. The rotor then turns through one-half revolution. This process is repeated to cause the rotor to turn steadily at an angular speed of .93 x 103 rev/min. (a) Find the maximum torque acting on the rotor. 7.69E-4 (b) Find the peak power output of the motor. 0.3164 (c) Determine the amount of work performed by the magnetic field on the rotor in every full revolution 0.002808 X Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error.J (d) What is the average power of the motor?Explanation / Answer
In one half revolution the work is
W = Umax - Umin = -mu*B*cos180 - mu*B*cos0
W = 2*mu*B
mu = NIA
t = NIAB
t = 7.69 x 10^-4 N-m
W = 2 * 7.69 * 10^-4 = 1.538 x 10^-3
for 1 full revolution = W = 2 * 1.538 x 10^-3 = 3.076 x 10^-3 J
part d )
time for 1 revolution = dt = 60s/3930rev
Pavg = W/dt = 0.201 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.