The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 84 turns
ID: 2098851 • Letter: T
Question
The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 84 turns of wire and dimensions 2.45 cm by 4.04 cm. The rotor rotates in a uniform magnetic field of 0.800 T. When the plane of the rotor is perpendicular to the direction of the magnetic field, the rotor carries a current of 10.8 mA. In this orientation, the magnetic moment of the rotor is directed opposite the magnetic field. The rotor then turns through one-half revolution. This process is repeated to cause the rotor to turn steadily at an angular speed of 3.54 x 10 ^3 rev/min.
Explanation / Answer
max torque = NiAwB coswt = 84 * 10.8 * 0.0245*0.0404* 3.54*1000* 0.8 = 266 N-m--------------------------------------------------------------------- b. Power = W/t = 266/30 = 8.87 W ================================================ c. W = Tds = 266* 60 = 15960 J ====================================== d. avg power = 4.435 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.