Skateboarder A (80 kg) is going to the right at 10 m/s. Skateboarder B (50 kg) i
ID: 1790640 • Letter: S
Question
Skateboarder A (80 kg) is going to the right at 10 m/s. Skateboarder B (50 kg) is going to the left at velocity v. They have a collision but manage to bounce off each other so that A is going to the left with a speed of 2 m/s and B is going to the right with a speed of 3 m/s. (a) What was B’s initial velocity? (b) How much energy was lost in the collision? Skateboarder A (80 kg) is going to the right at 10 m/s. Skateboarder B (50 kg) is going to the left at velocity v. They have a collision but manage to bounce off each other so that A is going to the left with a speed of 2 m/s and B is going to the right with a speed of 3 m/s. (a) What was B’s initial velocity? (b) How much energy was lost in the collision? Skateboarder A (80 kg) is going to the right at 10 m/s. Skateboarder B (50 kg) is going to the left at velocity v. They have a collision but manage to bounce off each other so that A is going to the left with a speed of 2 m/s and B is going to the right with a speed of 3 m/s. (a) What was B’s initial velocity? (b) How much energy was lost in the collision?Explanation / Answer
from the conservation of momentum
m1u1+m2u2 = m1v1+m2v2
m2u2 = m1v1+m1v1-m1u1
50*u2 = -80*2+50*3-80*10
50 u2 = -160+150-800
u2 = -16.2 m/s
initial velocity of B is 16.2 m/s moving towards left direction
b) initial kinetic energy ki = 1/2*80*10^2+1/2*50*16.2^2 = 10561 J
kfinal = 1/2*80*2^2+1/2*50*3^2 = 160+225 = 385 J
loss in energy = 10561-385 = 10176 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.