Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has
ID: 1790685 • Letter: C
Question
Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has a moment of inertia of 84.4 kg · m2. The father exerts a force on the merry-go-round perpendicular to its radius to achieve an angular acceleration of 4.44 rad/s2. (a) How long (in s) does it take the father to give the merry-go-round an angular velocity of 1.33 rad/s? (Assume the merry-go-round is initially at rest.) 0.300 Correct: Your answer is correct. s (b) How many revolutions must he go through to generate this velocity? 0.0317 Correct: Your answer is correct. revolutions (c) If he exerts a slowing force of 270 N at a radius of 1.20 m, how long (in s) would it take him to stop them? 0.894 Incorrect: Your answer is incorrect. s
Explanation / Answer
here,
c)
moment of inertia , I = 84.4 kg.m^2
applied force , F= 270 N
r = 1.2 m
let the angular accelration for slowing be alpha
alpha * I = - F * r
alpha = - 270 * 1.2/(84.4) rad/s^2
alpha = - 3.84 rad/s^2
initial velocity , w0 = 1.22 rad/s
let the time taken to stop be t
w = w0 + alpha * t
0 = 1.22 - 3.84 * t
t = 0.32 s
the time taken is 0.32 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.