Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has
ID: 1791090 • Letter: C
Question
Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has a moment of inertia of 84.4 kg · m2. The father exerts a force on the merry-go-round perpendicular to its radius to achieve an angular acceleration of 4.44 rad/s2.
(a)
How long (in s) does it take the father to give the merry-go-round an angular velocity of 1.33 rad/s? (Assume the merry-go-round is initially at rest.)
(b)
How many revolutions must he go through to generate this velocity?
(c)
If he exerts a slowing force of 270 N at a radius of 1.20 m, how long (in s) would it take him to stop them?
Explanation / Answer
Given that
initial angular velocity is wi = 0 rad/s
alpha = 4.44 rad/s^2
I = 84.4 kg m^2
wf = 1.33 rad/sec
then
alpha = (wf-wi)/t
t = (wf-wi)/alpha = (1.33-0)/4.44 = 0.3 sec
b) using theta = (wi*t)+(0.5*alpha*t^2)
theta = (0*t)+(0.5*4.44*0.3^2) = 0.2 rad
then revotions are 0.2/(2*3.142) = 0.0318 rev
c) Torque is T = I*alpha
r*F = I*alpha
1.2*270 = 84.4*alpha
alpha =(1.2*270)/84.4 = 3.84
(w/t) = 3.84
1.33/t = 3.84
t = 1.33/3.84 = 0.346 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.