Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has
ID: 1865711 • Letter: C
Question
Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has a moment of inertia of 84.4 kg · m2. The father exerts a force on the merry-go-round perpendicular to its radius to achieve an angular acceleration of 4.44 rad/s2.
(a)
How long (in s) does it take the father to give the merry-go-round an angular velocity of 1.77 rad/s? (Assume the merry-go-round is initially at rest.)
s
(b)
How many revolutions must he go through to generate this velocity?
revolutions
(c)
If he exerts a slowing force of 330 N at a radius of 1.30 m, how long (in s) would it take him to stop them?
s
Explanation / Answer
here,
moment of inertia , I = 84.4 kg.m^2
angular accelration , alpha = 4.44 rad/s^2
a)
final angular speed , w = 1.77 rad/s
let the time taken be t
w = w0 + alpha * t
1.77 = 0 + 4.44 * t
solving for t
t = 0.4 s
b)
the angle covered , theta = w^2 /2alpha
theta = ( 1.77)^2 /(2 * 4.44)
theta = 0.35 rad
the number of revolutions , n = theta/2pi
n = 0.056 rev
c)
F = 330 N , r = 1.3 m
let the angular accelration be alpha'
F * r = alpha' * I
330 * 1.3 = alpha' * 84.4
solving for alpha'
alpha' = 5.08 rad/s^2
let the time taken be t'
0 = w + alpha' * t'
0 = 1.77 - 5.08 * t'
solving for t'
t' = 0.35 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.