Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has
ID: 2037557 • Letter: C
Question
Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has a moment of inertia of 84.4 kg·m2 The father exerts a force on the merry-go-round perpendicular to its 1.50 m radius to achieve a torque of 375 N·m (a) Calculate the rotational kinetic energy (in J) in the merry-go-round plus child when they have an angular velocity of 14.8 rpm 101.4 (b) Using energy considerations, find the number of revolutions the father will have to push to achieve this angular velocity starting from rest. X revolutions (c) Again, using energy considerations, calculate the force (in N) the father must exert to stop the merry-go-round in four revolutionsExplanation / Answer
(A) KE = I w^2 / 2
w = 14.8 x 2 pi rad / 60 s = 1.55 rad/s
KE = (84.4)(1.55^2) / 2 = 101.4 J
(B) change in Ke = Work done
Work done, W = 101.4 J
and W = torque * theta
(375.4)(theta) = 101.4
theta = 0.27 rad
n = theta / 2pi = 0.043 rev.
(C) Work done = F d = F ( n 2 pi r)
101.4 = F (0.043 x 2 x pi x 1.50)
F = 250 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.