A horizontal spring has spring constant k = 360N/m. (a) How much work is require
ID: 1790808 • Letter: A
Question
A horizontal spring has spring constant k = 360N/m. (a) How much work is required to compress it from its uncompressed length (x = 0) to x = 11.0 cm? (b) If a 1.85-kg block is placed against the spring and the spring is released, what will be the speed of the block when it separates from the spring at x = 0? Ignore friction. (c) Repeat part (b) but assume that the block is moving on a table and that some kind of constant drag force FD = 7.0N is acting to slow it down, such as friction (or perhaps your finger).
(Please explain and show steps)
Explanation / Answer
k = 360 N/m
(A) Work done = k (xf^2 - xi^2) / 2
= 360 (0.11^2 - 0^2) / 2
= 2.18 J
(B) Applying work done= change in KE
2.18 = 1.85(v^2 - 0) / 2
v = 1.53 m/s
(C) Work done by spring + work done by friction = change in KE
2.18 - (7 x 0.11) = 1.85 v^2 /2 - 0
v = 1.23 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.