Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUESTION 3 A 0.2 kg lump of putty is thrown against a wall with the speed of 35

ID: 1790878 • Letter: Q

Question

QUESTION 3 A 0.2 kg lump of putty is thrown against a wall with the speed of 35 m/s. The putty sticks to the wall. What is the change in the momentum of the putty? Choose the positive direction opposite to the initial velocity. Round your answer to the nearest integer. A 0.2 kg plastic ball is thrown against a wall with the speed of 35 m/s. The ball bounces off the wall. What is the change in the momentum of the ball if it rebounds off the wall with the same speed it originally had? Choose the positive direction opposite to the initial velocity. Round your answer to the nearest integer. A 0.2 kg handball is thrown against a wall with the speed of 35 m/s, The ball bounces off the wall. What is the change in the momentum of the ball if it rebounds off the wall with the speed of 30 m/s? Choose the positive direction opposite to the initial velocity. Round your answer to the nearest integer.

Explanation / Answer

1)

mass of putty m = 0.2 kg

initial velocity v1 - 35 m/s

final velocity v2 = 0 m/s

the change in momentum is

p = m*v2 - m*v1

p = (0.2 *0) - (0.2 *(-35))

p = 7 kg-m/s


2)

mass of plastic ball m = 0.2 kg

initial speed v1 = - 35 m/s

final speed v2 = + 35 ms

change in momentum p = m * (v2 - v1)

p = 0.2 * (35 - (-35))

p = 14 kg-m/s


3)

here v1 = - 35 m/s

v2 = + 30 m/s

change in momentum p = m * (v2 - v1)

p = 0.2 * (30 - (-35))

p = 13 kg-m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote