A man holds a 191-N ball in his hand, with the forearm horizontal (see the figur
ID: 1790912 • Letter: A
Question
A man holds a 191-N ball in his hand, with the forearm horizontal (see the figure). He can support the ball in this position because of the flexor muscle force , which is applied perpendicular to the forearm. The forearm weighs 22.9 N and has a center of gravity as indicated. Find (a) the magnitude of and the (b) magnitude and (c) direction (as a positive angle counterclockwise from horizontal) of the force applied by the upper arm bone to the forearm at the elbow joint.
Upper arm bone Flexor muscle Elbow joint 0.0510 m ' 0.0890 m 1 0.330 mExplanation / Answer
a)
Equating torques about the elbow,
M*0.051 = 22.9*(0.051+0.089) + 191*(0.33)
So, M = 1235.8 N
b)
(b) Total vertical force = 0
So, F -1235.8+22.9+191
F = 1022 N
dircetion = 270 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.