A river with straight and parallel banks has a width of 0.76 km. The stream flow
ID: 1790956 • Letter: A
Question
A river with straight and parallel banks has a width of 0.76 km. The stream flows down to 4km / h and is parallel to the margins. The boatman driving a barge that can reach a maximum speed of 8 km / h in still waters wishes to go from A to B, where AB is perpendicular to the shore. The boatman must. a) Direct the boat directly across the river, perpendicular to the shore following AB. b) set a course 45 ° directed upstream from the direction AB. c) heading 30 ° directed upstream with respect to direction AB. d) to resign since it is impossible to go from A to B with a ship of these characteristics.
0.76 KmExplanation / Answer
Net velocity of boat along the shoreline have to be zero to reach directly to point B.
along the shoreline,
v = 8 sin(theta) = 4
sin(theta) = 4/8 = 0.50
theta = 30 deg
Ans(C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.