Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 06, Problem 003 (a) If the coefficient of static friction between the bu

ID: 1791259 • Letter: C

Question

Chapter 06, Problem 003 (a) If the coefficient of static friction between the bureaus and the floor is 0.54, what is the magnitude of A bedroom bureau with a mass of 43 kg, including drawers and clothing, rests on the floor. the minimum horizontal force that a person must apply to start the bureau moving? minimum magnitude? s and ciothing, wih 1 (b) If the drawers and clothing, with 17 kg mass, are removed before the bureau is pushed, what is the new (a) Number (b) Number Click if you would like to Show Work for this questioni Open Show.Work Units Units

Explanation / Answer

a) F = Fs = mus * m g

= 0.54 * 43 * 9.8

magnitude of minimum force = 227.55 N

b) Fs = mus * m g

= 0.54 * (43 - 17) * 9.8

new minimum magnitude = 137.59 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote