A box of mass M box = 2.00 kg rests on top of a crate with mass M crate = 5.00 k
ID: 1791533 • Letter: A
Question
A box of mass Mbox = 2.00 kg rests on top of a crate with mass Mcrate = 5.00 kg (see the figure below). The coefficient of static friction between the box and the crate is 0.708. The coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.458.
1) Calculate the minimum force F that is required to move the crate to the right. (Express your answer to three significant figures.)
2) Calculate the corresponding tension T in the rope that connects the box to the wall when the crate is moved. (Express your answer to three significant figures.)
Box CrateExplanation / Answer
(a) F- ff= 0
here Ff= force of friction between crate and the groud
F= (0.458)(2+5)(9.8)
F=31.42 N
(b) T-Ff=0
Here Ff = force of friction between box and crate
T- 0.708(2)(9.8)
T=13.88N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.