A box of mass M = 5.7 kg is pulled at a constant velocity up an inclined plane f
ID: 1422983 • Letter: A
Question
A box of mass M = 5.7 kg is pulled at a constant velocity up an inclined plane for a distance D = 1.7 m. It is pulled by a rope that has tension T and which is parallel to the ramp as shown. The ramp makes an angle of = 25 degrees with respect to the horizontal. The kinetic coefficient of friction between the box and the plane is k = 0.28. How much work is done on the box by the rope as the box is pulled up the ramp a distance D ?
A. WropeWrope = 24.1 J
B. WropeWrope = 64.3 J
C. WropeWrope = 40.2 J
D. WropeWrope = 11.2 J
E. There is no way to know since the tension in the rope is not given.
Explanation / Answer
Answer:C
Given that
A box of mass m= 5.7 kg
The box pulled with constant velocity up an inclined plane for a distance D = 1.7 m
The ramp makes an angle of = 25 degrees with respect to the horizontal
Work is done on the box by the rope as the box is pulled up the ramp a distance D is
W =-mgDsintheta =(5.7kg)(9.81m/s2)(1.7)sin25 =40.173J =40.2J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.