Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A box of mass M = 0.2kg starts out at rest on a horizontal table. The surface is

ID: 3280308 • Letter: A

Question

A box of mass M = 0.2kg starts out at rest on a horizontal table. The surface is not frictionless. At 0.75s you start pushing on the box horizontally in the +x direction, causing it to speed up. The force with is not necessarily constant. You stop pushing on the box at t = 28, after which it slides on its own as it slows down and comes to rest at t 48 . Between t 28 and t 48 the acceleration of the box is -2m s your push you push 1) Which of the following plots could describe the x component of the acceleration of the box as a function of time? ax (m/s2) ax (m/s2) 4 4 0 1 23' 4 t (s) -2 -4 0 1' 2 3' 4 t (s) Both graphs are possible Submit

Explanation / Answer

1) The plot A describes the x component of th eacceleration of the box as a function of time.

Answer: Option A , because at t=0.75sec it is started to push the box horizontally in +x direction by increasing the speed.

2) The coefficient of kinetic friction between the box and the table = 2/9.8 = 0.20

Answer: Option C

3) The spped of the box at t=2s, = 2*2 = 4 m/s

Answer: Option E

4) The coefficient of static friction between the box and table = Tan(theta) = tan 15 = 0.2679

5) The coefficient of kinetic friction between the box and the table = 0.3/1.96 = 0.15

Answer: Option B