Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Item 11 Part A A tennis ball of mass 6.0x102 kg and speed 38 m/s strikes a wall

ID: 1792198 • Letter: I

Question

Item 11 Part A A tennis ball of mass 6.0x102 kg and speed 38 m/s strikes a wall at a 45° angle and rebounds with the same speed at 45.(Figure!) What is the magnitude of the impulse given to the ball? Express your answer using two significant figures. kg.m/s Submit My Answers Give Up Part B What is the direction of the impulse given to the ball? O The given impulse is directed horizontally toward the wall. O The given impulse is directed horizontally away from the wall. Submit 45 My Anewers lhve Ue 45°

Explanation / Answer

The initial momentum along the x-axis: Pxi = mvcos(45)

The final momentum along the x-axis: Pxf = - mvcos(45)

The impulse along the x-axis: Px = Pxf - Pxi = -2mvcos(45)

The initial momentum along the y-axis: Pyi = mvsin(45)

The final momentum along the y-axis: Pyf = mvsin(45)

The impulse along the y-axis: Py = Pyf - Pyi = 0

P = Px = -2mvcos(45) = -2*0.06*38*cos(45) = - 3.2244 kg.m/s

theta = 0 degree directed horizontally toward the wall

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote