Item 1 MasteringPhysics 1 of 5 Item 1 A uniform steel beam has a mass of 810 kg
ID: 1793052 • Letter: I
Question
Item 1 MasteringPhysics 1 of 5 Item 1 A uniform steel beam has a mass of 810 kg . On it is resting half of an identical beam, as shown in Tap image to zoom . Part A Determine the vertical support force at A. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. FA =
SubmitGive Up Part B Determine the vertical support force at B. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. FB =
SubmitGive Up Continue
Item 1 MasteringPhysics 1 of 5 Item 1 A uniform steel beam has a mass of 810 kg . On it is resting half of an identical beam, as shown in Tap image to zoom . Part A Determine the vertical support force at A. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. FA =
SubmitGive Up Part B Determine the vertical support force at B. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. FB =
SubmitGive Up Continue
Item 1 MasteringPhysics 1 of 5 Item 1 A uniform steel beam has a mass of 810 kg . On it is resting half of an identical beam, as shown in Tap image to zoom . Part A Determine the vertical support force at A. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. FA =
SubmitGive Up Part B Determine the vertical support force at B. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. FB =
SubmitGive Up Continue
Explanation / Answer
Find the center of mass of the two beams. Treat the load as if it were acting there.
call x=0 at left end. x=L at right end
xbar1 = L/2, m1 = 810kg
xbar2 = L/4, m2 = m1/2
xbar = (xbar1*m1+xbar2*m2)/(m1+m2)
xbar = (m1*L/2 + m1*L/8)/(m1+m1/2)
Result for COM:
xbar = 5/12*L
Call left support (RL), right support (Rr)
Add up moments about left support:
Rr*L = xbar*(m1+m1/2)*g
Solve for Rr:
Rr = 3*xbar*m1*g/(2*L)
Result for right end:
Rr = 5/8*m1*g
Add up forces to find left end reaction:
Rr + RL = (m1+m1/2)*g
Rr + RL = 3*m1*g/2
RL = 3*m1*g/2 - Rr
Substitute Rr:
RL = 3*m1*g/2 - 5/8*m1*g
Result:
RL = 7/8*m1*g
Left end reaction: RL = 7/8*m1*g
Right end reaction: Rr = 5/8*m1*g
As numbers (m1 = 810kg; g:=9.8 N/kg):
Left end reaction: RL = 6,945.75 Newtons
Right end reaction: Rr = 4,961.25 Newtons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.