An ac generator provides emf to a resistive load in a remote factory over a two-
ID: 1793057 • Letter: A
Question
An ac generator provides emf to a resistive load in a remote factory over a two-cable transmission line. At the factory a step-down transformer reduces the voltage from its (rms) transmission value Vt to a much lower value, safe and convenient for use in the factory. The transmission line resistance is 0.26 /cable, and the power of the generator is 250 kW. Calculate the voltage drop V along the transmission line and the rate Pd at which energy is dissipated in the line as thermal energy for the following values of Vt.
Pd AV Vt 79 kV 7.9kV 0.79 kVExplanation / Answer
For Vt = 79 kV
current = P/V = 250 kW/79kV = 3.165 A
Voltage drop is V = IR = 2 x 3.165 x 0.26 = 1.65 V(a)
P = VxI = 1.65 v x 3.165 = 5.22 W (b)
We have to repeat the above for the other values of V
For Vt = 7.9 kV
current = P/V = 250 kW/7.9kV = 31.65 A
Voltage drop is V = IR = 2 x 31.65 x 0.26 = 16.5 V(a)
P = VxI = 16.5 v x 31.65 = 520.8 W (b)
For Vt = 0.79 kV
current = P/V = 250 kW/0.79kV = 316.5 A
Voltage drop is V = IR = 2 x 316.5 x 0.26 = 165 V(a)
P = VxI = 165 v x 316.5 = 52082.3 W (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.