Consider the following figure. (a) What force in newtons should the woman in the
ID: 1793217 • Letter: C
Question
Consider the following figure.
(a)
What force in newtons should the woman in the figure exert on the floor with each hand to do a push-up? Assume that she moves up at a constant speed.
N
(b)
The triceps muscle at the back of her upper arm has an effective lever arm of 1.80 cm, and she exerts force on the floor at a horizontal distance of 21.2 cm from the elbow joint. Calculate the magnitude of the force in newtons in each triceps muscle.
N
Compare the magnitude of the total force exerted by both triceps muscles to her weight.
=
(c)
How much work does she do in joules if her center of mass rises 0.265 m?
J
(d)
What is her useful power output in watts if she does 22 push-ups in one minute?
W
total force exerted by both triceps muscles her weightExplanation / Answer
Applying Law of conservation of torque at point Fp
Fp*0 -W*0.90+Freaction*1.50=0
Freaction*1.50= W*0.90
Freaction=( W*0.90)/1.50
Freaction=(mg*0.90)/1.50
Freaction=(50*9.8*0.90)/1.50
Freaction =294.0N
Force exert by each force = Freaction /2 = 294/2 = 147.0 N
b)
Applying Law of conservation of torque
147*0.0180=Ftrices*0.212
Ftrices= 12.48
Ftrices/W = 12.48/(50*9.8) = 0.0255
c)
Work=mgh = 50*9.8*0.265 = 129.85 J
d)
P=nWork/t = (22*129.85)/60 = 47.61 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.