4. /2 points Tipler 24.P.050 My Notes Ask Your Teacher A 10-uF capacitor and a c
ID: 1793717 • Letter: 4
Question
4. /2 points Tipler 24.P.050 My Notes Ask Your Teacher A 10-uF capacitor and a capacitor of unknown capacitance are both charged to 1.00 kV. After charging, the two capacitors are disconnected from the voltage source. The capacitors are then connected to each other positive plate to negative plate and negative plate to positive plate. The final voltage across the terminals of the 10 F capacitor is 1.00 kV. (a) What is the capacitance of the seoond capacitor? Hr tI (b) How uch eergy is dissipated wher the connection was made?Explanation / Answer
Charge on 10^-5 farad capacitor = 10^-5 ×4× 10^3 = 4×10^-2coulomb
Let capacitance of another capacitor is = c micro farad
Then charge on this = 4c(10^-2) coulomb.
Final voltage on 10 micro ohm capacitor = 1000 volt.
Then final charge = 10^-2 coulomb.
Charge flow through circuit is = 3×10^-2 coulomb
A). Capacitance of unknown = 3×10^-2/1000 = 3 micro farad ....answer
B).energy = (1/2).q.v^2
Energy = (0.5)(3×10^-2)(10^6) = 15000 joule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.