A man stands at the center of a platform that rotates without friction with an a
ID: 1794117 • Letter: A
Question
A man stands at the center of a platform that rotates without friction with an angular speed of 1.21 rev/s. His arms are outstretched, and he holds a heavy weight in each hand. The moment of inertia of the man, the extended weights, and the platform is 11.6 kg*m^2. When the man pulls the weights inward toward his body, the moment of inertia decreases to 4.4 kg*m^2. What is the kinetic energy of the system before the man pulls the weights to his body?
What is the kinetic energy of the system after the man pulls the weights to his body??
What is the change in kinetic energy of the system?
Explanation / Answer
Rotational kinetic energy is given by:
KE = 0.5*I*w^2
Initial KE will be
KEi = 0.5*I1*w1^2
w1 = 1.21 rev/sec = 7.6 rad/sec
Using given values:
KEi = 0.5*11.6*7.6^2 = 335.01 J
Final KE will be
using momentum conservation
L1 = L2
I1*w1 = I2*w2
w2 = I1*w1/I2 = 11.6*7.6/4.4 = 20.04 rad/sec
KEf = 0.5*I2*w1^2
Using given values:
KEf = 0.5*4.4*20.04^2 = 883.52 J
Change in KE = 335.01 - 883.52 = -548.51 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.