A man pulls a crate of mass 71.0 kg across a level floor. He pulls with a force
ID: 2206026 • Letter: A
Question
A man pulls a crate of mass 71.0 kg across a level floor. He pulls with a force of 186.0 N at an angle of 31.0? above the horizontal. When the crate is moving, the frictional force between the floor and the crate has a magnitude of 130.0 N. If the crate starts from rest, how fast will it be moving after the man has pulled it a distance of 1.90 m
A man pulls a crate of mass 71.0 kg across a level floor. He pulls with a force of 186.0 N at an angle of 31.0? above the horizontal. When the crate is moving, the frictional force between the floor and the crate has a magnitude of 130.0 N. If the crate starts from rest, how fast will it be moving after the man has pulled it a distance of 1.90 mExplanation / Answer
Horizontal force = Fcos31 = 186Xcos31 = 159.4N Force due to friction = -130 N Net force = 29.4N Acceleration a = 29.4/71 = 0.414 m/s^2 S = 1.9 m V^2 = U^2 + 2as as U=0 V= (2as)^0.5 = (2X0.414X1.9)^0.5 = 1.25m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.