How many butter, which has a usable energy content of 6.0 Cal/g (= 6000 cal/g),
ID: 1794121 • Letter: H
Question
How many butter, which has a usable energy content of 6.0 Cal/g (= 6000 cal/g), would be equivalent to the change in gravitational potential energy of a 59 kg man who climbs 4.30 km? Assume that the average g for the climb is 9.80 m/s2.
the tolerance is +/-2%
How many butter, which has a usable energy content of 6.0 Cal/g (= 6000 cal/g), would be equivalent to the change in gravitational potential energy of a 59 kg man who climbs 4.30 km? Assume that the average g for the climb is 9.80 m/s2.
the tolerance is +/-2%
How many butter, which has a usable energy content of 6.0 Cal/g (= 6000 cal/g), would be equivalent to the change in gravitational potential energy of a 59 kg man who climbs 4.30 km? Assume that the average g for the climb is 9.80 m/s2.
the tolerance is +/-2%
Explanation / Answer
mass (m) = 59kg
height (h ) = 4.3 km
potential energy = mgh = 59*9.8*4.3 = 2486.26 kj
but 1Kjoule = 0.239 cal
= 2486.26x0.239 = 594.2 cal
mass of butter = 594.2/ 6 = 99 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.