How many butter, which has a usable energy content of 6.0 Cal/g (= 6000 cal/g),
ID: 1794178 • Letter: H
Question
How many butter, which has a usable energy content of 6.0 Cal/g (= 6000 cal/g), would be equivalent to the change in gravitational potential energy of a 59 kg man who climbs 4.30 km? Assume that the average g for the climb is 9.80 m/s2.the tolerance is +/-2%
How many butter, which has a usable energy content of 6.0 Cal/g (= 6000 cal/g), would be equivalent to the change in gravitational potential energy of a 59 kg man who climbs 4.30 km? Assume that the average g for the climb is 9.80 m/s2.
the tolerance is +/-2%
How many butter, which has a usable energy content of 6.0 Cal/g (= 6000 cal/g), would be equivalent to the change in gravitational potential energy of a 59 kg man who climbs 4.30 km? Assume that the average g for the climb is 9.80 m/s2.
the tolerance is +/-2%
the tolerance is +/-2%
Explanation / Answer
the change in potential energy is PE = m*g*h=59*9.8*4.30=2486.26 KJ
1KJ= 0.239 Cal
thus 6055.4KJ= 594.21Cal
mass required = energy / 6 Cal/g
m= 594.21/6 = 99.03 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.