A thin, horizontal, 12-cm-diameter copper plate is charged to -3.9 nC . Assume t
ID: 1794566 • Letter: A
Question
A thin, horizontal, 12-cm-diameter copper plate is charged to -3.9 nC . Assume that the electrons are uniformly distributed on the surface
Part A
What is the strength of the electric field 0.1 mm above the center of the top surface of the plate?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the strength of the electric field at the plate's center of mass?
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
Part D
What is the strength of the electric field 0.1 mm below the center of the bottom surface of the plate?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
all three points are very near to the surface,
d < < R
so E = sigma / 2 e0
sigma = Q / A
E = Q / 2 e0 A
E = (3.9 x 10^-9) / (2 x 8.854 x 10^-12 x pi x 0.06^2 )
E = 1.95 x 10^4 N/C
(A) E = 1.95 x 10^4 n/C
(B) E = 1.95 x 10^4 N/C
(C) E = 1.95 x 10^4 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.