A uniform magnetic field of magnitude 0.80 T in the negative z-direction is pres
ID: 1794661 • Letter: A
Question
A uniform magnetic field of magnitude 0.80 T in the negative z-direction is present in a region of space, as shown in the figure below. A uniform electric field is also present. An alpha particle that is projected with an initial velocity of V0=91.x105m/s in the positive x-direction passes through the region without deflection. The charge of an alpha particle is 3.2x10-19C and its mass is 6.6x10-27kg.
a.What is the electric field vector in the region? Write it down using unit vector notation.
b.The elcectric is removed. With the same initial velocity the alpha particle moves along a circular path. What is the radius of the circle?
c.Does the particle move along that circular path clockwise or counter clockwise? Justify your answer.
B = 0.80 TExplanation / Answer
a] Electrostatic force is opposite to magnetic force
qE = - q v xB
E = - 9.1e5*0.8 j V/m
b] radius r = mv/qB = 6.6e-27*9.1e5/[3.2e-19*0.8] = 0.02346 m
c] counter clockwise, because initially it was moving in x direction , then magnetic force was in y direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.