A uniform magnetic field of magnitude 0.80 T in the negative z direction is pres
ID: 2242135 • Letter: A
Question
A uniform magnetic field of magnitude 0.80 T in the negative z direction is present in a region of space, as shown in the figure. A uniform electric field is also present and is set at 76,000 V/m in the +y direction. an electron is projected with an initial velocity v0=9.5 x 10^4 m/s in the +x direction. The y component of the initial force on the electron is closest to which of the following components?
y ^
I
I
B= 0.80 T o-------------> O----------------->
v0 X
A) - 1.0 x 10^-14 N B) +2.4 x 10^-14 N C) zero D) -2.4 x 10 ^ -14 N E) +1.0 x 10^-14 N
Show your work.
Explanation / Answer
Force due to electric field
F_E=qE j=(-1.6*10^-19)(76,000)j
F_E=-1.216*10^-14 j N
Force due to magnetic field
F_B=-qVoB j =(-1.6*10^-19)*9.5*10^4*0.8 j
F_B=-1.216*10^-14 j N
F=F_E+F_B =-2.4*10^-14 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.