A liquid of density 1.31 × 103 kg/m3 flows steadily through a pipe of varying di
ID: 1794758 • Letter: A
Question
A liquid of density 1.31 × 103 kg/m3 flows steadily through a pipe of varying diameter and height. At location 1 along the pipe the flow speed is 9.67 m/s and the pipe diameter is 10.9 cm. At location 2 the pipe diameter is 15.9 cm. At location 1 the pipe is 8.27 m higher than it is at location 2. Ignoring viscosity, calculate the difference between the fluid pressure at location 2 and the fluid pressure at location 1.
I got 5.85e4 Pa, but it keeps saying it's incorrect - I'm not sure where I went wrong.
Explanation / Answer
given rho = 1310 kg/m^3
Location 1
v1 = 9.67 m/s
d1 = 10.9 cm = 0.109 m
h1 = 8.27 m
Location 2
d2 = 0.159 m
from constinuity equation
d1^2*v1 = v2*d2^2
v2 = 4.54449 m/s
from bernoulli's theorem
P1 + rho*g*h1 + 0.5*rho*v1^2 = P2 + 0.5*rho*v2^2
P1 - P2 = -153999.6114691345 Pa
hence
P2 - P1 = 153999.6114691345 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.