Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A linearly polarized microwave of wavelength 1.49 cm is directed along the posit

ID: 2255598 • Letter: A

Question

A linearly polarized microwave of wavelength 1.49 cm is directed along the positive x axis. The electric field vector has a maximum value of 180 V/m and vibrates in the xy plane. Assume that the magnetic field component of the wave can be written in the form

A linearly polarized microwave of wavelength 1.49 cm is directed along the positive x axis. The electric field vector has a maximum value of 180 V/m and vibrates in the xy plane. Assume that the magnetic field component of the wave can be written in the form B = Bmax sin (kx ? ?t). Find Bmax. Find k. Find ?. Calculate the average value of the Poynting vector for this wave. If this wave were directed at normal incidence onto a perfectly reflecting sheet, what radiation pressure would it exert? What acceleration would be imparted to a 455-g sheet (perfectly reflecting and at normal incidence) with dimensions of 1.00 m times 0.750 m?

Explanation / Answer

a) B=E0/c = 180/3x10^8

=60x10^-8

=600x10^-9=600 nT


b) K=2*pi/Lambda

= 4.216x10^2


c) w=K*c=4.216*3x10^10

=12.648x10^10 rad/s


d) S(avg) = 1/2*(EB)2
= 1/2*(180*600x10^-9)2
= 5.832x10^-8 J


f) P= 2E/c

= 2*180/(3x10^8)

= 1.2x10^-6=1200 nPa


g) Area A= 1x0.75 = 0.75 m2
a = PA/m = 1.2x10^-6x0.75/455x10^-3 = 1978.02 nm/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote