A linear model to predict the price of a certain car (in S) from its mileage (in
ID: 3255845 • Letter: A
Question
A linear model to predict the price of a certain car (in S) from its mileage (in miles) was fit to 18 cars that were available during a certain week within 200 miles of a certain city. The model was Price = 21, 142.61 - 0.11150 mileage. The 18 cars had an average price of $19, 613.52(SD = $1712.43), and the correlation between Price and Mileage was -0.877. If the Mileage of a car was 2 SD above average number of miles, what Price would your predict for it? The predict Price would be $. (Round to the nearest cent as needed)Explanation / Answer
predicted price = ybar + a* r*sd (Y)
where a is how many sd is X ahead of Xbar = -2
r is corelation = -0.877
sd (Y) = 1712.46
ybar = 19613.52
hence predicted value = 19613.52 +(- 2)*(- 0.877 )* 1712.46
= 22617.17484
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.